Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Sposoby na uzyskanie metalicznego wyglądu

Tworząc z modeliny zwłaszcza biżuterię poszukujemy często sposoby na uzyskanie metalicznego wyglądu. Często ma być to tylko drobny złoty ornament, który nada charakteru naszemu dziełu. Poniżej przedstawię kilka sposobów na uzyskanie metalicznego wyglądu na glinie polimerowej.

Jest wiele sposobów by nadać metaliczny wygląd naszej masie. Ponieważ każde użyte przeze mnie medium ma inny odcień złotego w ocenie posłużę się ogólnym wrażeniem imitacji złota, teksturą czy tym w jaki sposób mieni się nasza próbka pod wpływem światła.

Modeliny metaliczne

To masy transparentne wymieszane z proszkiem mikowym. W Polsce dostępne są marki Fimo i Cernit, które porównałam już we wcześniejszym wpisie o masach metalicznych. Te rodzaje glinki polimerowej nie są dość przekonujące jeżeli chodzi o imitację złota. Nadają się raczej do tworzenia projektów, które mają się lekko błyszczeć.

Pasta woskowa Pentart na modelinie

To pasta zamknięta w małym słoiczku często używana do podkreślania wypukłych elementów. Używam tego medium właśnie do podkreślenia niektórych elementów na utwardzonej wcześniej modelinie. Daje dość ciekawe efekty. Nie mieni się tak mocno pod wpływem światła ale rozjaśnia ciemne elementy.

Pigmenty metaliczne na modelinie

Nakładane są na surową modelinę i potem wypiekane. Dają dość ciekawe, błyszczące efekty oraz gładkie wykończenie.

Farby akrylowe na modelinie

Farby akrylowe nakładamy już na utwardzoną modelinę. Efekty będą zróżnicowane w zależności od marki i odcienia złotego jaki wybierzemy. Daje matowe efekty, nie błyszczy się mocno tak jak pigmenty suche.

Folia do złoceń na modelinie

Folie dają nam bardzo zbliżone do naturalnego złota efekty. Ponadto możemy uzyskać efekty spękania. Folię rozprowadzamy na surowej modelinie i wypiekamy.

Folia termiczna na modelinie

Kolejna folia, którą nakładamy na surową modelinę i wypiekamy. Kurcząc się pod wpływem temperatury przyczepi się do masy. Kolor jest bardzo błyszczący i przypomina złotko po czekoladkach.

Płynny metal na modelinie

Preparat nakładamy na utwardzoną masę termoutwardzalną ze szczególną ostrożnością. Jest to medium dość toksyczne dlatego trzeba uważać przy pracy. Efekt jaki daje jest interesujący. Przypomina antyczne złoto.

Poniżej zestawienie wszystkich rodzajów medium użytych w teście

Podsumowując mamy szeroki wybór medium o różnych efektach końcowych zatem możemy wybrać odpowiednie do naszych projektów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: