Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Kiedy klej reaguje z modeliną i psuje nam projekt

Nikt nie lubi gdy klej tworzy nam nieestetyczny glut przy łączeniu ze sobą elementów naszej pracy. Bywa też, że klej reaguje z modeliną i zamiast pozostać przeźroczysty zmienia kolor na żółty. Poniżej przedstawię kleje, które przetestowałam przy swoich projektach.

Klej Magic

Klej bardzo fajny do przyklejania brokatu na płaskich powierzchniach. Minusem jest biały kolor więc nie do końca wiemy jak nasza praca będzie wyglądała po wyschnięciu. Klej nie jest też zbyt gęsty więc może skapywać. Przyklejając cekiny istnieje ryzyko, że mogą odpaść po jakimś czasie ponieważ klej nie jest zbyt mocny. Plusem jest to, że nie reaguje z modeliną i jest bezbarwny i czasem błyszczący po wyschnięciu.

Klej UHU extra

Klej o dość intensywnym zapachu, bardzo gęsty i przeźroczysty. Używam go do przyklejania brokatu na figurkach ponieważ nie spływa. Dość mocny klej trzymający też drobne cekiny i ozdoby. Plusem jest fakt, że nie reaguje z modeliną i pozostaje transparentny po wyschnięciu. Minusem jest zapach dlatego nie jest to mój faworyt.

Klej Bostik All Purpose

Klej dedykowany do biżuterii, zwłaszcza do sutaszu. Plusem jest brak intensywnego zapachu. Klej jest bardzo mocny dlatego często z nim pracuję. Minusem jest kolor lekko żółty po wyschnięciu. Klej nie reaguje z modeliną.

kleje do modeliny

Klej UHU plus dwuskładnikowy

Kleje dwuskładnikowe mają to do siebie, że są bardzo mocne i wodoodporne. Trzeba się więcej napracować ponieważ musimy wymieszać oba składniki w równej proporcji by dopiero móc coś przykleić.

klej dwuskładnikowy do modeliny

Klej używam do przytwierdzania modeliny do kubka lub głowy dużej figurki do reszty ciała. Minusem jest to, że klej reaguje z modeliną jeżeli nałożymy go zbyt dużo. Zmienia kolor na żółto-pomarańczowy.

reakcja modeliny z klejem

Klej Technicqll NM Epoxy

Klej dwuskładnikowy jak powyżej opisany. Również należy składniki zmieszać w równych proporcjach. Zapach jest lekko irytujący ale plusem jest fakt, że nie reaguje on z modeliną. Po wyschnięciu nie jest jednak przeźroczysty a lekko szarawy. Używam go do przyklejania elementów do kubka.

klej dwuskładnikowy

Fimo liquid jako klej

W trakcie lepienia figurek używam też Fimo liquid. Zazwyczaj jest to przydatne spoiwo gdy chcemy okleić modeliną jakiś przedmiot np. metalową latarenkę. Gdybym nie użyła w takim przypadku płynnej modeliny część naszej kompozycji po wypieczeniu mogłaby odpaść, zatem musielibyśmy odkleić utwardzoną modelinę i przykleić zwykłym klejem. Fimo liquid oszczędza nam zatem czas.

liquid fimo

Podsumowanie

W powyższym porównaniu nie przedstawiłam klei typu kropelka ponieważ w moim odczuciu są mało wydajne a także dość śmierdzące. Moim faworytem jest klej Bostik All Purpose i z nim najczęściej pracuję. Polecam też porównanie klei do biżuterii na blogu Royal Stone

Przeczytaj także:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: