Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Imitacja kamieni i kryształów czyli czym zastąpić drogie kruszce.

Tworząc nasze prace z modeliny a szczególnie biżuterię, często dodajemy kaboszony czy kryształki do naszego projektu. Niestety kamienie i kryształki nie są zbyt tanie. Poniżej przedstawię kilka propozycji zastąpienia drogocennych kruszców.

Kamienie naturalne

Jak wiemy wszystko co naturalne jest piękne a wszelkie imitacje często nie dają nam satysfakcjonującego wyglądu. Kamienie naturalne są niestety często dość drogie sama nie pokusiłam się o zakup dużych ilości. Na potrzeby wpisu zaopatrzyłam się w koraliki z kamieni oraz kaboszony. Poniżej zdjęcie by porównać cechy zewnętrzne kamieni

Jak widzimy kamienie mają delikatne stonowane kolory a także zeszlifowane błyszczą się oddając swoje piękno.

Kamienie z modeliny

We wcześniejszych moich wpisach udawadniałam, że modelina to uniwersalna masa która potrafi imitować prawie wszystko. W dzisiejszym artykule nie będę odbiegać zbytnio od tej reguły. Na portalu youtube możemy znaleźć sporo tutoriali dotyczących tworzenia imitacji poszczególnych rodzajów kamieni. Poniżej zdjęcie z moich prób imitacji agatu, opalu, lapis lazuri z pirytem oraz labradorytu.

Ponadto seria marki Pardo jest dedykowana wyrobom biżuterii. Niektóre kostki mają imitować kamienie naturalne. Poniżej kilka próbek

Poszczególne kolory są albo lekko perłowe bądź częściowo transparentne odpowiednio wymieszane mogą zdać egzamin na imitacje kamieni.

Modelina jest lżejsza niż kamienie co przy niektórych projektach może być plusem. Możemy dość precyzyjnie ustalić wzór na naszym kamieniu przez co uzyskujemy efekt wizualny „ulepszenia” w stosunku do naturalnych kruszców. Minusem jest fakt, że często nasz udawany kamień musimy wypolerować i nałożyć warstwę błyszczącego lakieru.

Ponadto seria fimo effect oferuje kilka kolorów imitacji kwarcu. Zdjęcia próbek zakupionych w Sklepiku dla Was poniżej

Modeliny są półprzezroczyste i lekko perłowe. Dają dość ciekawe efekty ale daleko im do naturalnych kwarców. Poniżej kwarc naturalny i barwiony dla porównania

Kamienie z żywicy

Żywica daje nam również możliwość imitacji kamieni aczkolwiek do tworzenia naszych odlewów musimy mieć przystosowane pomieszczenie i zachować środki ostrożności. Żywica a konkretnie jej opary są toksyczne i mogą wywoływać reakcje alergiczne. O ile modelina daje nam się ukształtować w miarę dowolnie ze względu na swoją konsystencję o tyle żywica i jej stan płynny jest dość nieprzewidywalna. Poniżej kilka efektów prób imitacji kamieni z użyciem złotka i tuszy alkoholowych.

Odlewy z żywicy są cięższe niż modelina i bliżej im do ciężkości kamieni naturalnych trzeba jednak uważać na dobór odpowiedniej żywicy która nie zniekształci się nam w piekarniku jeżeli użyjemy naszego kamienia w połączniu z modeliną.

Poniżej od prawej kamienie z żywicy, po lewej z modeliny

Podsumowując możemy użyć modeliny do imitacji kamieni i uzyskać bardzo ciekawe efekty choć wiadomo, że nie zastąpi nam ona uroku naturalnego kamienia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: