Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Czy tusze alkoholowe i modelina to dobre połączenie?

Zgłębiając temat kolorowania modeliny nie sposób przejść obojętnie obok tuszy alkoholowych. Postaram się przedstawić najważniejsze aspekty przy pracy z modeliną.

Najważniejsze cechy tuszy alkoholowych

Tusze są barwikami a nie pigmentami co oznacza, że nie blokują promieni słonecznych toteż nie pokrywają w całości koloru naszej modeliny. W zależności od marki są tusze o dużej koncentracji barwnika jak Pinata i mniejszej jak Aura. Tusze są wodoodporne i trzymają się na porowatych powierzchniach. Z gładkich powierzchni jak ceramika czy szkło tusze mogą być łatwo zmywalne. Należy pamiętać, że tusze nie są farbami zatem mogą zachowywać się nieprzewidywalnie.

Na co trzeba uważać przy użyciu tuszy alkoholowych na modelinie

Gdy użyjemy za dużo kropel naszego tuszu modelina może stać się za bardzo lepka i będzie się ciężko z nią pracowało. Kolorując masę termoutwardzalną kilkoma różnego koloru tuszami musimy uważać na blendowanie się kolorów. Najlepiej jest wypiec nasz kawałek od razu po stworzeniu dzieła w przeciwnym razie nasze kolory mogą się połączyć i zniszczyć efekt jaki chcieliśmy osiągnąć. Nie należy trzymać zbyt długo surowego kawałka modeliny pokolorowanego tuszami ponieważ kolor wsiąka dość szybko w masę i traci na intensywności. Po wypieczeniu kolor też może lekko wyblaknąć.

Marki tuszy alkoholowych

Na rynku znajdziemy wiele różnych marek tuszy alkoholowych. Sama przetestowałam tylko tusze Renesans Aura, które są dla mnie rozwodnione i mniej napigmentowane porównując do tuszy Pinata. Te ostatnie mają bardzo intensywne kolory a w konsekwencji są bardzo wydajne.

Wybór kolorów Aura

Gama zawiera 18 kolorów, 17 transparentnych i 1 kryjący (biały). Cena ok 5 zł za 15 ml

Wybór kolorów Pinata

Pełna gama zawiera 27 kolorów, w tym 4 metaliczne oraz 1 perłowy. Cena ok. 17 zł za 15ml

Praca z tuszami alkoholowymi

Tusze mogą narobić sporo bałaganu dlatego polecam korzystać z podkładki ze szkła lub ceramiki. Dlaczego? Ponieważ są wodoodporne i ciężko je zmyć. Polecam też ubrać się w ciuchy „robocze” by potem nie żałować ubrudzenia ulubionej koszulki. Tusze można spróbować zmyć za pomocą alkoholu.

Tusze alkoholowe na surowej modelinie

Mieszanie tuszy z białą masą zawsze da efekt pastelowy niezależnie od ilości użytych kropel. Po nałożeniu koloru na białą modelinę nie można za bardzo usunąć tuszy ponieważ wsiąkają w masę bardzo szybko. Można próbować usunąć kolor alkoholem lecz niewiele to daje. Po wypieczeniu projektów kolor zostaje na stałe.

tusze Aura
tusze Pinata

Tusze alkoholowe na utrwalonym kawałku modeliny

Można nakładać tusze na utwardzoną modelinę ale nie będzie się on zachowywał jak farba. Będzie się rozwarstwiał tworząc ciekawe wzorki. Po wyschnięciu tusze są wodoodporne ale mogą być usunięte przy użyciu alkoholu.

Czy należy zabezpieczyć tusze lakierem?

Tusze są wodoodporne zatem nie musimy specjalnie je zabezpieczać jeżeli nasz projekt będzie stał na półce. Jeżeli nasza praca może mieć kontakt z kremem, lakierem do włosów czy sprayem na owady warto pomyśleć o pociągnięciu jej lakierem.

Podsumowując tusze alkoholowe to medium, którego trzeba się nauczyć używać zatem zachęcam do eksperymentów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: